Klu-ski

        Nasazujeme si s kamarády na kopci Klu-ski a chystáme se pomalu k dalšímu sjezdu. Někteří turisté se na nás nevěřícně dívají. Jiní se s námi dávají do řeči. Říkají, že takovou věc v životě neviděli a vyptávají se, jak to jezdí, kolik to stojí a kde se to dá sehnat.

Klu-ski s rychloupínáním
Klu-ski s rychloupínáním

        Klu-ski jsou krátké lyžičky, které si nasadíte na boty, upnete a už se jen kloužete z kopce dolů. Odolný plastový materiál je vyvinut speciálně pro tuto zimní aktivitu. Jsou vhodné především pro milovníky zimních sportů. Ceny jednoho páru se pohybují cca od 600 do 900 Kč. Prodávají se v černé, žluté nebo červené barvě. Hlavně se liší v typu vázání.

Vyrábí se ve dvou variantách:

  • Klu-ski standart s upínáním na suchý zip (levnější varianta)
  • Klu-ski speciál s rychloupínacími přezkami

 

        Poprvé jsem se s nimi setkal před pár lety, kdy mi je ukázal kamarád. Velice mě to zaujalo a koupil jsem si je taky. Když se najde čas a jsou vhodné podmínky, vyrazíme si s přáteli zajezdit. Klu-ski jsou příjemné zpestření zimního turistického výšlapu někde na kopec. Při strmějších sjezdech doporučuji páteřní pás a  brýle. Pádům se při takových podmínkách většinou nevyhnete. Chvilku trvá, než se nimi člověk naučí.

        Na našem trhu se Klu-ski začaly objevovat na přelomu století. Podle všeho se jedná o český nápad. Trošku mě mrzí, že ani u nás, natož v zahraničí, nejsou Klu-ski vůbec rozšířené. Tímto příspěvkem jsem chtěl hlavně poukázat, že něco takového existuje. Pokud hledáte více informací, najdete je na Wikipedii nebo na ostatních webech. Koupit se dá na různých online obchodech. Pro představu přikládám video z youtube.


Napsat komentář