Bosna a Hercegovina, Tuzla 2017

     V průběhu mých posledních letních prázdnin se mi splnil sen. Poprvé jsem letěl letadlem. Nemohli jsme se ale rozhodnout, kam to bude. Nakonec vše vyřešil tip od kamaráda na levné letenky z Bratislavy do Tuzly. Linku začala v létě 2017 provozovat letecká společnost Wizz Air. O tomto městě jsem nikdy předtím neslyšel. Nachází se v severovýchodní části země. Tuzla není nijak významné turistické centrum. Většinou bývá startovní/konečnou destinací cestovatelů, kteří mají namířeno do Sarajeva nebo Mostaru.

Tuzla Srebrenik 5

Cesta z letiště

     Letiště se nachází 10 km jižně od města. Nejrychlejší je cesta taxíkem, který stojí před letištní halou. Cena se pohybuje kolem 10-15 euro. Další možností je využití autobusového spojení. Autobusová zastávka se nachází údajně kilometr od letiště. My jsme měli domluvený transfer přes naše ubytování za 10 euro. Chlapík měl sice půl hodinové zpoždění, ale za to jsme se projeli černým sedmičkovým BMW. Trochu jsme měli strach, když odbočil z hlavní cesty někde do lesa. Chtěl nám ale ukázat zkratku přes kopec do města. Po pár minutách se před námi otevřel výhled na celé město. Tomu říkám pamrádní uvítání.

Tuzla airport
terminál letiště

 

Měna

     V Bosně a Hercegovině se platí bosenskou konvertibilní markou BAM (KM). Není to běžná měna, kterou můžeme směnit kdekoliv v ČR. Proto je třeba si do Bosny přivést Eura, které následně vyměníme v místních směnárnách na marky. Kurz byl 1 EUR = 1,96 KM. Marka je fixovaná na Euro a kurz vůči němu je neměnný. V převodu na CZK byl cca 1 KM = 13 CZK.

Tuzla bosenske marky
bosenské marky

 

     Pokud si tedy přivezete např. 100 EUR, tak za zmíněný kurz obdržíte cca 195 marek (s provizí). V Tuzle jsme našli dvě směnárny. Obě nabízely směnný kurz stejně, 1,96 BAM. Lišila se pouze výše provize. O něco levnější byla směnárna přímo v historickém centrum, kde jsme peníze vyměnili.

 

Zajímavá místa

     První den doporučuji v Tuzle navštívit informační centrum, kde se můžete dozvědět věci, které na internetu nemusíte najít. S pracovnicí jsme se v pohodě domluvili anglicky. Historické centrum města má podélný tvar. Z jedno konce na druhý se táhne pěší zóna, která je obklopena podniky všeho druhu. Nejvíce zde dominují kavárničky s venkovním posezením. V západní části je náměstí Svoboda s velkou fontánou uprostřed. Po setmění centrum začíná žít. Lidé posedávají u kávy, u drinku nebo kouří vodní dýmky. Nejlepší je se také někde posadit a nasávat příjemnou atmosféru letního večera.

Tuzla historicke centrum 2
noční atmosféra v centru

 

Tuzla historicke centrum
historické centrum

 

Tuzla namesti svobody
Náměstí Svobody

 

     Kromě historického centra jsou největším lákadlem solná jezera Pannonica. Nachází se kousek od centra. V areálu jsou 3 umělá solná jezera, klasické koupalištní atrakce a skanzen. Východně od jezer se rozléhají na velkém prostoru památníky z ozbrojených konfliktů. Ve městě můžete také najít jihobosenské a solné muzeum.

Tuzla Pannonica
solné jezera Pannonica

 

Tuzla pamatnik
památník z jugoslavského konflitku

 

Výlet na Srebrenik

     Přibližně 35 kilometrů severně od Tuzly se nachází město Srebrenik nad kterým se nachází stejnojmenná pevnost. Jedná se o hrad postavený na skále roku 1333. Byl obýván krátce, pouze do roku 1353.

Tuzla Srebrenik 4
krajina po cestě

 

     Mezi městy aktuálně jezdila autobusová linka č. 24. Ne všechny autobusy byly značené, tak jsme se ptali řidičů autobusů, kteří na naší zastávce zastavili. Jednosměrná jízdenka stála 2,50 KM. Trvala 50 minut. Trasu ze Srebreniku na hrad jsme šli podle mapy.  Cesta z města na pevnost byla skoro celá vyasfaltovaná. Dlouhá je necelých 6 km. Zabrala nám svižnějším tempem hodinu a půl. https://mapy.cz/s/2bhoC

Tuzla Srebrenik 3
po cestě

 

     Vstup do pevnosti stál 2 KM. Uvnitř nás čekaly holé zdi. Za to výhledy na zdejší krajinu byly úchvatné. Potom už nám jen zbývalo sejít do města, dát si pozdní oběd a jet autobusem zpátky do Tuzly.

 

Tuzla Srebrenik
Srebrenik

 

Tuzla Srebrenik 2
v hradu

 

 

Lidé a jazyk

     Za celou dobu pobytu jsme se nesetkali se žádným negativním zážitkem. Lidi tady byli příjemní a vstřícní. V centru jsme se setkali se žebráky. Hlavně malé děti, které, když něco vyžebraly, si šly koupit něco dobrého do cukrárny. V Tuzle žije mnoho muslimů. Kromě kostelů jsou vidět po celém městě i mešity.

     Co se týče jazyka, na angličtinu se nedalo vždy spolehnout. Většinou ji uměli mladí a lidé v restauracích a kavárnách v centru. Starší lidé spíše uměli trochu německy. Bosenština je v některých ohledech podobná češtině. Třeba číslovky jsou prakticky úplně stejné. Občas jsme normálně rozuměli a někdy naopak vůbec.

 

Jídlo

     Bosenská kuchyně se skládá především z masa. Jediné jídlo, o kterém jsem předtím slyšel, bylo čevapi, podobné našemu čevabčiči. Jedná se o grilované válečky z mletého hovězího nebo jehněčího masa podávané společně s chlebem, který vypadá jak placka a nakrájenou cibuli. Chuť není nijak výrazná. V Tuzle jsme nenarazili na podnik, kde by čevapi neměli na jídelním lístku.

Tuzla cevapi
Čevapi

 

     Dalším tradiční jídlem, které jsme vyzkoušeli, byl burek. Je to závin/koláč s různými náplněmi. Vyzkoušeli jsme bramborovou a masovou náplň. Většinou se k tomuto pokrmu dává kelímek bílého jogurtu. Těsto chutnalo podobně jako u nás závin. Za nás vyhrálo jednoznačně čevapi.

 

Tuzla_zmrzlina
Zmrzlina

 

     Letní teploty v Tuzle přímo vybízely k osvěžení se zmrzlinou. Jeden velký kopeček stál většinou 1KM.  Kámen úrazu byla moučnost a chuť. Buď byla kyselá, nebo absolutně bez chuti. V životě jsem nebyl ze zmrzliny tak zklamaný. Možná jsme jen neměli štěstí.

 

Pár postřehů na závěr

– jako velice dobrý pomocník se nám osvědčily offline mapy.cz jako mobilní aplikace

– ve městě můžete využít bike sharing, nextbike.ba

– Tuzla má vlastní pivovar, jejich pivo plzeňského typu bylo příjemně pitelné

– po šesté hodině je vstup do solných jezer levnější, za horšího počasí dokonce zdarma

– terminál letiště v Tuzle má čekat během pár let rozsáhlá rekonstrukce

– pro milovníky geocachingu se ve městě nachází pár lehce odlovitelných  kešek

 

Určitě se v Tuzle a okolí najdou další místa, které jsme nenavštívili. Doufám, že těchto pár postřehů někomu pomůžou. Tak zase někdy příště.

Venca

Napsat komentář